نخبه‌گماری، غایت آمال بنیاد ملی نخبگان است

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد کلید اصلی توسعه‌یافتگی کشور است، برنامه‌ریزی‌های انجام شده در بنیاد را مبتنی بر نخبه‌شناسی، نخبه‌پروری، نخبه گزینی و نخبه‌گماری عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌‎رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر غلامعلی منتظر؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان در مراسم تودیع و معارفه رییس بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد، تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد را کلید اصلی توسعه‌یافتگی کشور دانست و گفت: بنیاد ملی نخبگان به دنبال ایجاد بستری مناسب برای استفاده از توان بالقوه نیروهای انسانی کشور است.

وی افزود: گرچه وظیفه تربیت منابع انسانی کشور برعهده آموزش‌وپرورش و آموزش عالی است، اما دایره فعالیت بنیاد مختص به نخبگان و استعدادهای‌برتری است که در واقع پیشران و  هدایت‌کنندگان قطارهای توسعه کشور هستند.

وی با اشاره به این فرمایش مقام معظم رهبری که «مدیریت تحولات کشور باید در دست نخبگان باشد»، اضافه کرد: برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان برمبنای آینده‌نگری است که افق ۱۴۲۴ برای دستیابی به این فرموده مقام معظم رهبری ترسیم شده است.

منتظر با بیان اینکه یک تا ۲/۱ درصد جمعیت متوازن یک منطقه می‌توانند در مسیر نخبگی قرار بگیرند، تصریح کرد:  ایران کشوری متوازن به لحاظ تراکم هوش و استعدادهای بالقوه است، بنابراین انتظار است حدود یک میلیون ایرانی بتوانند در مسیر نخبگیِ ترسیم شده از سوی بنیاد قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه نگاه بنیاد نخبگان، ملی است، اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این بنیاد مبتنی بر نخبه‌شناسی، نخبه‌پروری، نخبه گزینی و نخبه‌گماری است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان از گستردگی برنامه‌های بنیاد در تمام عرصه‌های علم و فناوری، فرهنگی و دانشگاهی خبر داد و گفت: بنیاد همچنین در زمینه‌های ادبی، هنری، قرآنی و حوزوی نیز برنامه‌های وسیعی در جهت توانمندسازی و حمایت از مستعدان‌برتر تدوین کرده است.

منتظر با اشاره به اینکه شناسایی نخبگان و استعدادهای برتر نباید محصور در آزمون‌هایی مانند کنکور و المپیادهای علمی بماند، اظهار کرد: در تعریفی کلی می‌توان گفت که نخبه فردی است که اثرگذاری ویژه‌ای در جامعه خود داشته باشد بدیهی است در این صورت  کسانی که از طریق این آزمون‌های مختلف ملی (که استاندارد هم باشند) شناسایی می‌شوند، استعدادهای برتری هستند که می‌توانند با طی کردن درست مسیر نخبگی و ذیل تربیت اسلامی و اخلاقی به درجه نخبگی برسند.

وی در پایان بر شناسایی و پشتیبانی تمام مستعدان‌برتر کشور خاصه افرادی که در مناطق محروم هستند تأکید کرد.

در بخش دیگری از این مراسم، یوسف نیک‌روز؛ رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بنیاد نخبگان برای موفقیت در سیاست‌های خود نیازمند افراد متخصص است، به لزوم تثبیت جایگاه شورای علمی بنیادهای نخبگان استانی در دستگاه‌های استان اشاره کرد.

وی افزود: کارگروه‌های تخصصی متناسب با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان و با هدف کمک به توسعه کهگیلویه‌وبویراحمد به زودی در بنیاد نخبگان استان فعال می‌شود.

وی در پایان ضمن بیان اینکه در راستای تکریم نخبگان و سرآمدان کهگیلویه و بویراحمد از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد، به لزوم استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در استان اشاره کرد و ادامه داد: جلب حمایت خیرین برای کمک به استعدادهای‌برتر، مخترعین و نخبگان استان از  دیگر برنامه‌هایی است که در بنیاد نخبگان این استان پیگیری می‌شود.

لازم به ذکر است، در پایان این مراسم ضمن تقدیر از علی مرادی، رییس سابق  بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد، یوسف نیک‌روز به عنوان رییس جدید این بنیاد معرفی شد.

نیک‌روز دانش‌آموخته دکتری ادبیات دانشگاه اصفهان و عضو هیأت علمی دانشگاه یاسوج است که پیش از این به عنوان معاون فرهنگی-اجتماعی این دانشگاه مشغول فعالیت بود.

خیلی بدضعیفمتوسطخوبعالی (امتیازی داده نشده)
Loading...Loading...

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>